5 כללי זהב בפתיחת הליך גירושין

כיצד להימנע מטעויות מיותרות…
פתיחת הליך גירושין אינו דבר פשוט בכלל. לפני שפותחים בהליך יש להבין היכן אנחנו צריכים לפתוח את התיק? האם זה הזמן הנכון? האם יש בידנו את כל החומרים? ועוד מספר שאלות חשובות שאתם חייבים לשאול את עצמכם.

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי

 

אם החלטת שבכוונתך לסיים את הנישואין או את הקשר המשותף, עליך לדעת שלפניך אתגר לא פשוט. ראשית, העובדה שמפעל חייך קרס והחלומות נגוזו מדכאת ומעציבה, אך מעבר לזה לפניך הליך מורכב שיכול לקחת אותך לעתיד חדש וטוב, או חלילה לגרום לך לשקוע עמוק יותר.

כמי שבקיא בדיני משפחה וליווה תיקים רבים של נשים וגברים בהליכי גירושין, ליקטתי עבורכם חמישה כללי זהב שיסייעו לכם בהליכים השונים תוך מתן ארגז כלים ראשוני, בעזרתו תוכלו מצד אחד לעמוד על שלכם ומן הצד השני להימנע מתסבוכות מיותרות.

לא לנקוט צעד פזיז – תתייעצו!
לפני שאתם מודיעים לבני הזוג על כוונתכם להתגרש – המתינו רגע, ותתייעצו עם עורך דין הבקיא בדיני משפחה, על מנת לבחון את הצעד המתאים בו יש לנקוט. לעיתים הודעה מוקדמת עלולה להיות לרועץ לבן הזוג שהודיע על כוונתו, שכן בן הזוג השני עלול לנצל זאת לשם הברחת נכסים, יציאה מן הארץ, הגשת תביעה מוקדמת לבית הדין הרבני/ בית משפט לענייני משפחה, הגשת בקשה ליישוב סכסוך ובכלל זה השגת יתרון טקטי בניהול ההליך המשפטי.

היוועצות מוקדמת בעורך דין תספק לכם סקירה של האפשרויות המשפטיות העומדות בפניכם ויחד תוכלו לגבש תכנית משפטית מתאימה. לא פעם, ייעוץ מוקדם מונע הברחת נכסים או בריחה מן הארץ ומסייע לכם לבחור את העיתוי הנכון להגשת התביעה, אם בכלל.

לא אחת הגיעו למשרדי לקוחות, אשר כבר ביצעו פעולות שונות ללא ייעוץ מקדים, דבר אשר הקשה את המשך הטיפול וההגעה לתוצאה הרצויה.

לכן, התייעצות עם עו"ד לפני קבלת החלטה כה משמעותית עבורכם, הנה "ייהרג ובל יעבור".

בדקו – מה יש לנו?
חשוב לערוך רשימה מסודרת של כל הנכסים שיש לכם. החל מדירת המגורים ו/או נכסי מקרקעין אחרים וגם נכסים נוספים כגון עסק, מוניטין, מכונית, זכויות סוציאליות כדוגמת קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, קופות גמל, תיקי השקעות וכו'.

חשוב שתדעו מה יש לכם על מנת לדעת מה לכלול בהסכם גירושין או בתביעה לבית המשפט. אם יש לכם נכס הרשום רק על שם אחד מבני הזוג, נכס מלפני הנישואין, או נכס שהתקבל בירושה, ציינו זאת במפורש, היות שיש לכך משמעות לגבי החלוקה העתידית.

אל תחסירו שום נכס ואל תמעיטו בחשיבותו. מגמת הפסיקה כיום בבתי המשפט הנה חלוקה של רכוש בני הזוג ואיזון משאבים כולל על בסיס הנתונים הקיימים.

חשוב לזכור, כי כמעט כל דבר אשר היה נחלתם המשותפת של בני הזוג הוא בר חלוקה. רשימה מקיפה ומפורטת תמנע מכם הפתעות בעתיד ותסייע לעורך הדין לתכנן את הקו המשפטי הנחוץ .

איסוף ראיות
חשוב מאוד לאסוף בתיקיה מסודרת את הראיות שיש לכם בנוגע לנכסים, בנוגע למצבו של בן הזוג השני ובנוגע לכל טענה אחרת שתרצו להעלות בהמשך ההליך.

בבית המשפט לא מספרים סיפורים, אלא מציגים ראיות. לכן, אם יש בידיכם מסמכים, הודעות טקסט, הקלטות או כל דבר שאפשר להיעזר בו על מנת להוכיח טענה כזו או אחרת, שימרו אותם. הם עשויים לשמש אתכם בהליך.

אם אתם יודעים שתעזבו את הבית בשלב כזה או אחר של ההליך, החשיבות של איסוף המסמכים מהותית מאוד! תעשו זאת לפני שאתם עוזבים, כי לאחר מכן יהיה קשה מאוד להוציא מסמכים מהבית.

ילדים, כיצד לפעול?
לפני שאתם דורשים משמורת מלאה על הילד/ה ויהי מה, או לפני שאתם מסרבים לחלוקת זמני שהייה, תחשבו לרגע מה אומר הדבר מבחינתכם. הרי עד עכשיו, כשהייתם נשואים וחלוקת הנטל הייתה משותפת, יכולתם לטפל בענייניכם האישיים, בידיעה שבן הזוג ישמור על הילדים. ואולם, לאחר הגירושין, במידה שתהיה לכם משמורת בלעדית או זמני שהייה מצומצמים, תהיו מוגבלים מאוד מבחינת האפשרות שלכם לבנות זוגיות חדשה ולפתוח בפרק חדש בחייכם. את כל זה יחליף הטיפול האינטנסיבי בילדים. לכן, חשבו גם על ילדכם שרוצה שני הורים מעורבים בחייו.

חשוב להקדיש זמן למחשבה מהו הדבר הטוב ביותר עבור הילדים וכיצד ניתן להעניק להם טיפול מסור, ומנגד לא לוותר על בניית חייכם החדשים.

כך תוכלו למנוע מחלוקות מיותרות בנושא הילדים, ולעסוק בנושאים החשובים באמת.

מלחמה היא דבר מיותר
בין אם החלטתם לתבוע ובין אם תבעו אתכם ונעלבתם מאוד, לעולם אל תפעלו מהבטן. תחשבו לפני שאתם הופכים את הליך הגירושין למלחמת חורמה שרק תזיק לכולם. אם תהפכו את ההליך לזירת קרב ותמנעו מבן הזוג השני מפגש עם הילדים או תתישו אותו ותתעכבו על זוטות, הדבר יהיה בעוכריכם. כך תמצאו עצמכם 'מבלים' עמוק בתוך הליך משפטי מסורבל ורווי יצרים שיפגע לכם גם בכיס וגם בבריאות, וממילא גם ישפיע לרעה על השגת התוצאות הרצויות.

 

לסיכום:

הימנעו ככל האפשר מכניסה לעימותים מיותרים ומשחקי אגו. העצה הידועה לנהגים להיות חכמים ולא צודקים נכונה שבעתיים בהליך גירושין. חשוב לתעדף במשך כל ניהול ההליך את היעדים המשפטיים אליהם רוצים להגיע, בהתאם לנסיבות.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: