זומנת לחקירה במשטרה, האם כדאי לשתוק?

הפילוסוף ג'רמי בנת'ם אמר פעם, שלו כל פושעי העולם היו צריכים לבחור זכות אחת שתעמוד לרשותם, הם היו בוחרים בזכות השתיקה…, אך האם ומתי כדאי לשתוק בחקירה? מה המשמעות של שתיקה בחקירה ומהן השלכותיה?

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה

זכות השתיקה והזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית
זכות השתיקה הינה הזכות המפורסמת ביותר הקיימת לנאשם או לחשוד בעבירה פלילית. מהותה של זכות השתיקה היא זכותו של חשוד או נאשם  – למלא פיו מים ולא לומר מילה. זכות השתיקה, שייכת רק לחשוד בעבירה או לנאשם בהליך פלילי ולא לעד שמוסר עדות במשטרה או בבית המשפט.

מהותה של הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית, היא זכותו של עד שלא למסור מידע למשטרה שעלול להפליל אותו בעבירה. כלומר זכות זו, לא מאפשרת שתיקה מלאה, אלא רק את הזכות שלא להשיב על שאלות שהתשובה עליהן עלולה להפליל אדם עבירה. זכות זו קיימת לעד (ולא לחשוד) שנחקר במשטרה או בבית המשפט.

יש להבחין בין הזכות לחיסיון מפני הפללה עצמית לבין זכות השתיקה. הזכות לחיסיון היא זכותו של אדם שנחקר או מעיד בבית המשפט, שלא למסור מידע העלול להפליל אותו. זכות השתיקה לעומת זאת היא זכות גורפת יותר, היא זכות של אדם לא לענות על אף שאלה שהוא נשאל.

זכות השתיקה של חשוד
החוק יוצא מנקודת הנחה שחשוד הנמצא בחקירת משטרה, שרוי במצב נפשי קשה – הוא לחוץ, עצבני, ומחשבתו מעורפלת. מעמד כזה יכול לגרום לאדם לפלוט דברים שהוא לא חושב שעלולים להפליל אותו. קיימים מקרים רבים, בהם תשובות של נחקרים הובילו להפללתם, שעה שהם כלל לא חלמו שדבריהם עלולים להפליל אותם. בנוסף, לכל אדם קיימת חזקת החפות והנטל להוכיח את אשמתו רובץ על כתפי המשטרה במהלך החקירה, ובהמשך ע"י הפרקליטות או התביעה המשטרתית. לפיכך חשוד אינו צריך "לעזור" למי מהגורמים לבצע את עבודתו.

לכן קובעים החוק והפסיקה, כי לחשוד בעבירה פלילית קיימת הזכות לשתוק בחקירתו – ולא להשיב על אף שאלה שהוא נשאל, אם רצונו בכך.

ויתור על הזכות של חיסיון מפני הפללה עצמית וזכות השתיקה
כאשר יש לאדם זכות חיסיון מפני הפללה עצמית והוא לא משתמש בה, ועונה לשאלות ומופלל, אין דרך חזרה. עליו לסרב לענות. ברגע שענה נחשב הדבר כאילו הוא ויתר על זכותו לחיסיון.

החיסיון מפני הפללה עצמית אינו מתיר לעד להשיב תשובה שקרית, אם הוא עונה עליו להגיד אמת.

כמו כן אם חשוד מחליט שלא לשתוק ולהשיב על שאלות החוקרים, הוא ויתר בכך על זכות השתיקה, וכל הפרטים שהוא מסר בחקירה עלולים לשמש נגדו במהלך המשפט.

החובה ליידע בדבר זכות השתיקה
לזכות השתיקה אין ערך אם החשוד לא מודע לה. לכן קובעת הפסיקה שחלה על חוקר המשטרה החובה ליידע את החשוד על זכות זו, וברגע שהחוקר מגיע למסקנה כי הנחקר חשוד בעבירה, על החוקר להודיע לחשוד את זכויותיו. עליו לציין באיזו עבירה הוא חשוד ולציין בפניו אזהרה: "אין אתה חייב לומר דבר וכל דבר שתאמר עלול לשמש נגדך במשפט".
 
לסיכום:
האם כדאי לשתוק?
כפי שאמרנו זכות השתיקה קיימת רק כאשר אדם נחקר במשטרה כחשוד בעבירה, ולא כעד.

לכן, ברגע שאדם נחקר כחשוד והוא טרם קיבל יעוץ משפטי קונקרטי מאת עורך דין הבקיא בדין הפלילי, עדיף לו לשתוק בחקירתו.

כך יחסוך מעצמו הנחקר הסתבכות עתידית והודאה בדברים שהוא לא ביצע. עם זאת חשוב לזכור, כי שמירה על זכות השתיקה יכולה לשמש כסיוע לחיזוק הראיות הנוספות שבידי המשטרה.
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: