הסכם ממון


הסכם ממון – ככה זה עובד!
למה כדאי לכם לחתום על הסכם ממון? איך חותמים על הסכם ממון? מה ניתן לקבוע בהסכם ממון? הכל במאמר שלפניכם.

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי
 

מהו הסכם ממון ?
הסכם ממון הוא הסכם שנחתם בין בני זוג לפני או במהלך הנישואין (או החיים במשותף) ומטרתו להסדיר את מידת השיתוף, אם בכלל, של בני הזוג בנכסים שברשותם, ובנכסים שיגיעו לרשותם בעתיד. הסכם ממון קובע ומסדיר בפירוט כיצד יתחלק הרכוש, בין בני הזוג לאחר פרידה או גירושין.

בנוסף, הסכם ממון יכול לקבוע הוראות נוספות, כגון פרידה מרצון, הסדר בנוגע למכונית, ובנוגע לתשלומים לאחר הפרידה.

למה כדאי לערוך הסכם ממון? – מניעת מחלוקות!
הסכם ממון מעניק שקט נפשי לבני הזוג ומונע עימותים ומחלוקות ככל שהנישואין או החיים המשותפים לא יעלו יפה. אמנם לא נעים לדבר על עניינים ממוניים הצופים פני עתיד לא חיובי, אך אם חושבים על הדבר לעומק, הסכם ממון משרת את בני הזוג ומונע מהם להתכתש ולריב בעתיד.

יתרה מכך, הסכם ממון מונע גם חששות ואי ודאות בקרב בני הזוג באשר לרכושם, ומסייע להם להתקשר בקשר של נישואין או חיים משותפים מבלי לחשוש לעתיד רכושם. לעיתים רובנו נבוכים ולא ששים לדבר על נושא זה לפני נישואין או חיים משותפים. בסופו של יום, שיחה גלויה ותאום ציפיות משרתים את בני הזוג ומונעים מחלוקות עתידיות .

כיום ניתן לראות יותר ויותר מקרים בהם נקבעה חובת שיתוף לנכסים שנרכשו לפני הנישואין, או כאלה שהתקבלו בירושה, וכן בנוגע לנכסים עסקיים וזכויות סוציאליות. על מנת למנוע התפתחויות לא צפויות וחששות מיותרים רצוי לערוך הסכם ממון!

מתי ואיך עושים הסכם ממון
הסכם ממון נערך בדרך כלל לפני נישואין או מגורים משותפים, אך הוא יכול להיעשות אף לאחר הנישואין או במהלך החיים המשותפים.

יש להעדיף עריכת הסכם ממון ע"י עו"ד הבקיא בדיני משפחה ובעריכת הסכמים מן הסוג הזה, שכן לאחר אשרור ההסכם הוא הופך לפסק דין לכל דבר ועניין, ויהא קשה מאוד לשנות מהכתוב בו. רק עו"ד הבקיא בדיני משפחה ייתן מענה כולל, תוך בחינת צרכי בני הזוג ועיגון הסכמותיהם בכתב. עוה"ד ינחה את בני הזוג ויכוון אותם לעריכת הסכם ההולם את נסיבותיהם. חשוב מאוד שהסכם הממון ינוסח באופן ברור על מנת להימנע ממחלוקת עתידית אגב פרשנותו.

לאחר חתימת בני הזוג על הסכם הממון, הוא צריך לקבל אישור של בית משפט לענייני משפחה או נוטריון, תלוי מתי הוא נערך. אם הוא נערך לפני הנישואין, ההסכם יכול להיות מאושר על ידי בית משפט לענייני משפחה, או נוטריון. אם הוא נערך לאחר הנישואין, רק בית משפט לענייני משפחה יכול לאשר אותו. לאחר שהסכם ממון אושר ע"י בית המשפט או נוטריון – הוא מקבל תוקף של פסק דין ועל הצדדים למלא אחר הוראותיו.

חשוב להדגיש כי כל שינוי בהסכם הממון טעון אישור של בית משפט לענייני משפחה.

למי מומלץ לערוך הסכם ממון
הסכם ממון רלוונטי לכל זוג שמתחתן או מנהל משק בית משותף, לא משנה אם יש או אין לו נכסים. כלומר, בני זוג, להם רכוש מלפני הנישואין או החיים המשותפים, יעדיפו לשמור על הפרדה רכושית ולהיות ערוכים לחלוקת הרכוש אם וכאשר יסיימו הקשר ביניהם.

 

לסיכום:

הסכם ממון רלוונטי גם עבור בני זוג צעירים שטרם צברו רכוש. מדוע? מפני שהסכם ממון יכול להסדיר את המצב המשפטי בנוגע לנכסים שיגיעו בעתיד או נכסים שיתקבלו בירושה או במתנה.

הסכם ממון לא קובע הסדר רק בנוגע לרכוש שכבר נצבר, אלא גם בנוגע לרכוש עתידי. משכך, הסכם ממון רלוונטי גם לזוגות צעירים המעוניינים להסדיר כבר בתחילת דרכם המשותפת את נושא הרכוש.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: