המדריך המלא לעבירות סמים

 
אם נתפסתם על עבירת סמים ואתם לא יודעים מה צפוי לכם כדאי שתקראו את המאמר ותדעו מתי המשטרה יכולה לערוך חיפוש על הגוף ובבית, מה כדאי לכם לעשות בחקירת המשטרה ואיך תוכלו לצאת מזה בלי הרשעה.

לפני הכל נדגיש, כי אין במאמר זה כדי לעודד שימוש בסמים, ומטרת המאמר היא לתת סקירה משפטית רלוונטית למי שכבר נתפס על עבירת סמים ולהבהיר את הזכויות המשפטיות הנוגעות למצב זה.

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה
 

האם ניתן לערוך עליכם חיפוש?
אם שוטר חושד שאתם נושאים עליכם או בכליכם סם אסור, הוא יכול לבקש מכם לערוך חיפוש על גופכם, אך ללא הסכמתכם הוא לא יכול לערוך חיפוש על גופכם במקום.

אם שוטר רוצה לערוך חיפוש בביתכם הוא רשאי לעשות כן רק כשהוא מצויד בצו חיפוש חתום ע"י שופט. החריג לכך הוא מקרה בו שוטר חושד שבאותו רגע מבוצע בביתכם פשע, לדוגמה: לפרוץ לדירה בשעה שמעשנים בה סמים בפועל, או בעקבות ידיעה מודיעינית "חמה".

לכן אם שוטר מופיע בביתכם ורוצה לערוך חיפוש תדרשו בנימוס שיציג לכם "צו חיפוש בחצרים", ובמידה שהוא לא יציג צו הוא לא יכול להיכנס לדירתכם.

נמצא סם, מה עושים?
אם לאחר חיפוש גופני או בביתכם נמצא כי אתם מחזיקים סם, השוטר יכול לדרוש מכם להילוות אליו לתחנת המשטרה ואף לעצור אתכם, על מנת לחקור אתכם בחשד לביצוע עבירת סמים. אם אתם חשודים ונחקרים באזהרה חלה חובה על הקצין החוקר להודיע לכם שאתם נחקרים בחשד לעבירת סמים וכל שתשיבו עשוי לשמש נגדכם במשפט. אם משפט זה נאמר כדאי שתיזהרו מעתה ותשקלו היטב כל מילה היוצאת מפיכם.

במהלך החקירה באזהרה תישאלו בוודאי מי סיפק לכם את הסמים, עם מי אתם נוהגים לעשן ושאלות נוספות שעלולות להיות להן השלכות ממשיות בנוגע לתיק שלכם ולאחרים. כאן חשוב לדעת שיש למשטרה שיטות חקירה שעלולות לסבך אתכם! חשוב שתזכרו כי לפי החוק ברגע שאתם חשודים בעבירה, יש לכם את הזכות לשתוק בחקירה, למלא פיכם מים ופשוט לא לומר מילה. קרוב לוודאי שהחוקר יציין, כי שתיקתכם בחקירה עשויה לשמש כסיוע לראיות נגדכם.

זכרו, מלאכת איסוף הראיות מוטלת על המשטרה ולא עליכם. אם בחרתם לשתוק בחקירה על מנת שלא להפליל את עצמכם דעו, כי זו זכותכם המלאה. לא אחת, אין בידי המשטרה תשתית ראייתית מבוססת דיה על מנת להגיש כתב אישום, ומשכך הודאה שלכם תעשה להם את העבודה.

היוועצו בעורך דין
ברגע שאתם חשודים בעבירת סמים כדאי שתדעו, כי יש לכם את הזכות להיוועץ בעורך דין לפני שתתחילו בחקירה. כדאי מאוד לנצל זכות זו. לא פעם נחקרים בעבירות סמים מקילים ראש בחקירה ולא מנצלים את זכותם להתייעץ בעורך דין, מתוך מחשבה שמדובר בעניין של מה בכך, ומסבכים עצמם קשות.

לכן מומלץ לפני החקירה להיוועץ בעורך דין הבקיא בדיני המשפט הפלילי שינחה אתכם כיצד לנהוג במהלך החקירה. יעוץ לפני חקירה לעיתים יכול להוביל לאי הגשת כתב אישום.

החליטו להעמיד אותי לדין, האם אני אורשע?
אם המשטרה מצאה שיש תשתית ראייתית מספקת כדי להעמיד אתכם לדין בעבירת סמים, והוגש נגדכם כתב אישום, כדאי מאוד שתשיגו ייצוג משפטי בשלב הזה.

לא פעם בעבירות סמים של שימוש בסם קל לשימוש עצמי ניתן לסגור את התיק נגדכם, או לסיים את ההליך ב"אי הרשעה".

גם במקרים קשים יותר, ייצוג משפטי יעניק לכם יתרון ואפשרות לסיום התיק ללא הרשעה. אסור לשכוח שהרשעה בעבירת סמים תכתים את גיליון הרישום הפלילי שלכם למשך שנים רבות. רישום פלילי המכיל הרשעה בעבירות סמים יעיב על סיכויכם להתקבל למשרות מסוימות ואף עלול להביא לפסילת רישיון הנהיגה שלכם.
 
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: