הוגש נגדי כתב אישום – מה עושים?

נאשמים בהליך פלילי ולא יודעים מה מצפה לכם? יש לכם טענות הגנה רבות ואתם לא יודעים היכן לטעון אותן? אתם לא יודעים מהן זכויותיכם כנאשמים?

להלן סקירה של ההליך הפלילי מהרגע שבו החליטה המשטרה על פתיחה בחקירה ועד להגשת כתב האישום.

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה

מהו הליך פלילי?
הליך פלילי  ננקט על ידי המדינה נגד מי שנאשם בביצוע עבירה. ההליך הפלילי מנוהל על ידי המדינה באמצעות המשטרה או הפרקליטות.

ההליך הפלילי נפתח בחקירת משטרה, כאשר המשטרה פותחת בחקירה בשעה שיש לה מידע על ביצוע עבירה. במהלך החקירה בודקת המשטרה, האם יש נגד החשוד תשתית ראייתית מספקת המעידה על ביצוע העבירה, ואם התשובה היא חיובית, היא תמליץ על הגשת כתב אישום.

במהלך החקירה המשטרה יכולה, בתנאים מסוימים, לערוך חיפוש בביתו של אדם ואף לעצור אותו לימים קצובים.

שימוע
אם אתם חשודים בעבירה מסוג פשע, שהיא עבירה לה קבוע עונש מאסר לתקופה של מעל 3 שנים, חשוב שתדעו  כי חלה חובה לערוך לכם שימוע. במסגרת השימוע על המדינה למסור לכם את עיקרי העובדות וסעיפי העבירה בה אתם נחשדים, ולאפשר לכם לבוא ולטעון מדוע אין להגיש נגדכם כתב אישום.

הליך השימוע הוא הכרחי וחובה לבצע אותו בדרך נאותה ולא על מנת לצאת ידי חובה בלבד. אי עריכת שימוע יכולה להוות עילה לביטול כתב האישום.

לא פעם חשודים אשר עמוד בפני כתב אישום, הצליחו באמצעות הליך השימוע לשכנע את התביעה המשטרתית או הפרקליטות שלא להגיש נגדם כתם אישום, או להפחית מחומרתו. לכן חשוב להתכונן כראוי להליך השימוע ולהגיע אליו מוכנים.

כתב אישום – מחשוד לנאשם
אם לאחר השימוע לא הצלחתם לשכנע את התביעה המשטרתית או הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום, או אם מדובר בעבירות קלות יותר מסוג חטא או עוון בהן לא נערך בדרך כלל שימוע, ההליך המשפטי יפתח עם הגשת כתב האישום לבית המשפט.

כתב אישום הוא מסמך משפטי המוגש לבית המשפט באזור בו בוצעה העבירה, או מקום מגורי הנאשם, או היחידה החוקרת. כתב האישום יכיל בשפה ברורה את עובדות המקרה, סעיף העבירה בחוק העונשין, ואת רשימת עדי התביעה.

מרגע הגשת כתב האישום משתנה מעמדכם מ"חשוד" / עצור"  ל"נאשם".

חומר חקירה
מרגע הגשת כתב האישום לבית המשפט, חובה על המדינה להמציא לנאשם, או לעורך דינו את כל חומר החקירה. חומר החקירה הוא למעשה כל החומר הרלוונטי לאישום שנאסף ע"י היחידה החוקרת במהלך החקירה.

במידה שהמדינה, באמצעות התביעה המשטרתית או הפרקליטות, מערימה עליכם קשיים בקבלת כל חומר החקירה באפשרותכם לפנות לבית המשפט בבקשה מיוחד לקבלת חומר החקירה.

אי קבלת חומר החקירה על כל נספחיו, עלולה להוות עילה לתיקון כתב האישום ואף לביטולו, שכן, נפגעת זכותכם להליך הוגן.

ביטול כתב האישום – אפשרי?
לאחר שמוגש כתב אישום ניתן לטעון לביטולו של כתב האישום בשל שלל טענות הקרויות "טענות מקדמיות" כגון טענה של הגנה מן הצדק, חוסר סמכות של בית המשפט, התיישנות ועוד. ייצוג ע"י סנגור הבקיא במשפט הפלילי, יסייע לכם רבות בהצגת הטענות המקדמיות העשויות להוביל לביטול כתב האישום נגדכם.

תשובה לכתב האישום
לאחר קבלת כל חומר החקירה הרלוונטי לאישום, תזומנו לדיון מקדמי בבית המשפט, במסגרתו עליכם להשיב על כתב האישום. בפניכם מספר אופציות:

לא להשיב לכתב האישום. במצב זה, אתם תיחשבו כמי שכופרים בכל העובדות.
להודות בעובדות המצוינות בכתב האישום או בחלקן.

לכפור בכל עובדות כתב האישום.

לטעון טענות נוספות ועובדות נוספות  אשר לא מצוינות בכתב האישום.
 
לסיכום:
חשוב לזכור שבהליך הפלילי, על התביעה המשטרתית או הפרקליטות מוטל נטל ההוכחה והיא זו שצריכה להוכיח בבית המשפט את אשמתכם.

אם בחרתם להודות בכתב האישום,  בית המשפט ידון בעונש שיוטל עליכם. לטיעונים לעונש  משקל מכריע והם עשויים אף לקבוע אם תרצו עונש מאשר או שבית המשפט יסתפק במאסר על תנאי.
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: