הבן או הבת נעצרו – מדריך להורים

 
הבן או הבת נעצרו? הם נדרשים לחקירה? המדריך המלא להורים שילדיהם נעצרו או דרושים לחקירה. חשוב שתבינו היטב את הזכויות הקשורות בקטינים בטרם אתם בוחרים לדבר עם המשטרה. שמירה על זכויות ילדכם יכולה לשנות את התוצאה בהליך הפלילי.

למרבה הצער, בשנים האחרונות אנו עדים למגמה גוברת והולכת של קטינים המסתבכים בפלילים. ניתן לומר שמעורבותם של קטינים בעבירות פליליות חוצה מגזרים ואוכלוסיות וגם בני טובים נחשדים ונאשמים בביצוע עבירות פליליות.

המחוקק קבע הוראות רבות בנוגע לחקירת ושפיטת קטינים וכן הוראות רבות בנוגע לזכותם של הורים בהליך פלילי שננקט נגד ילדיהם.

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה
 

מיהו קטין?
לפי החוק קטין עד גיל 12 שביצע עבירה פלילית אינו בר עונשין. על כן, אנו נעסוק בקטינים בני 12-18 בלבד ונבחן מה קובע החוק בנוגע לחקירתם, מעצרם ושפיטתם של קטינים אלו.

חקירת קטין
ככלל, אם המשטרה רוצה לזמן קטין לחקירה בחשד לביצוע עבירה, עליה להודיע על כך להוריו או לבן משפחתו על הכוונה לעשות כן. כבר כאן כהורים עליכם לדעת, כי הזמנה לחקירה משמעותה חשד לביצוע עבירה פלילית ומוטב כבר בשלב זה לשכור עורך דין הבקיא בייצוג קטינים על מנת להגיע מוכנים.

ככלל, בשעת החקירה יש להורה ובנסיבות מסוימות לקרוב משפחה אחר, את הזכות להיות נוכח בחקירת ילדם במשטרה, ולילד יש זכות להתייעץ עימם במהלכה. כדאי לנצל זכות זו הואיל והיא מקנה לכם כהורים את האפשרות להיות מעורבים בחקירה, ובוודאי נוכחותכם תסייע לקטין בחקירה.

לפני החקירה חלה חובה על חוקר הילדים להודיע לקטין בשפה הברורה לו את זכויותיו ובכלל זה את זכותו לנוכחות הוריו בחקירה ואת זכותו להתייעץ עם עורך דין. למרות גילכם וניסיונכם כהורים, אתם חסרי ידע משפטי. הסיטואציה החדשה והמלחיצה אליה נקלעתם, והאפשרות כי ילדכם עלול לעמוד לדין, עלולה לגרום לשרשרת טעויות. לכן צרו קשר עם עורך דין על מנת להבין לקראת מה אתם הולכים וכיצד ניתן לסייע לילד כבר עתה.

מעצר קטין
לפי החוק, מעצר של קטינים הוא המוצא האחרון המתבצע רק אם מוצו כל האפשרויות האחרות. על גופי החקירה ובית המשפט לחפש כל דרך אחרת להשיג את מטרת המעצר על דרך של חלופת מעצר, בטח ובטח אם מדובר בקטין בגיל צעיר. גם לכם כהורים יכולה להיות השפעה על ההחלטה אם לעצור את הקטין ובאפשרותכם לשכנע את הקצין או את בית המשפט להורות על חלופת מעצר, כגון מעצר בית או שחרור בערובה.

אם בכל זאת החליט בית המשפט להורות על מעצרו של הקטין, תקופת המעצר צריכה להיות לזמן הקצר ביותר הנדרש לשם השגת מטרת המעצר. בבוא בית המשפט להכריע בדבר מעצרו של הקטין הוא מביא בחשבון את גילו, החשדות המיוחסים לו, מסוכנותו, מצבו הפיזי והנפשי ועוד. לכם כהורים ישנה אפשרות לנסות ולשכנע את בית המשפט לשחררו לחלופת מעצר.

כמו כן קובע החוק, כי על המשטרה להימנע ככל האפשר מאיזוק הקטין, ואם הדבר הכרחי יש להודיע לקטין לפני שאוזקים אותו.

בשונה מבגיר, על היחידה החוקרת להביא את הקטין בפני שופט בתוך 12 שעות מרגע מעצרו, על מנת לדון בהמשך הארכת המעצר או תנאיו. לפני הדיון בבית המשפט בעניין מעצר הקטין יש להודיע להורהו של הקטין על הדיון. במהלך הדיון יש להורים זכות להשמיע את דבריהם, וכפי שאמרנו כדאי מאוד שתהיו פעילים בעת הדיון ותציעו חלופת מעצר ראויה. הראו לבית המשפט, כי אתם סמכותיים ואחראיים.

שפיטה של קטינים
קטינים יכולים להישפט אך ורק בבית המשפט לנוער. בית המשפט לנוער נמצא בתוך בית המשפט הרגיל. בשונה מהליכים משפטיים של בגירים, כל הדיונים בעניינם של קטינים נערכים בדלתיים סגורות. בית המשפט מעניק חשיבות יתרה לשמירה על פרטיותו של הקטין, ומשכך אף אדם מלבד הוריו והגורמים המקצועיים המורשים, אינו רשאי להיות נוכח בדיון. בנוסף, השופטים בבית המשפט לנוער הם שופטים ייעודים, השופטים בדרך כלל קטינים בלבד, וההליך כולו מתנהל בהתאם ל"חוק הנוער".

לא לעצור ולא לאסור
מגמת החוק ופסיקת בתי המשפט היא להימנע ככל הניתן ממעצר או מאסר של קטינים. בתי המשפט נוטים לגלות הבנה ורגישות לאופיים וגילם של הקטינים ומבינים, כי השתת עונש מאסר עלולה דווקא להחמיר את מצבם. בתי המשפט רואים בשיקומו של הקטין ערך עליון, תוך גילוי התחשבות בנסיבות שהביאו את הקטין לביצוע העבירה, ובכללן נסיבותיו החברתיות וההתפתחותיות. למרות הגישה המקלה, במקרים מסוימים בהם מדובר בעבירות חמורות או בדפוסי פעולה עבריינים חוזרים ונשנים, עונש מאסר הוא אפשרות שבית המשפט לא יהסס להשתמש בה.
 
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: