גישור חובה בתיקי משפחה – כל מה שרצית לדעת


הוזמנתם לגישור ביחידת הסיוע ליד בית משפט לענייני משפחה? אתם לא יודעים מה מצפה לכם? להלן סקירה של חוק גישור חובה והשפעתו עליכם – כצדדים להליך.  

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי

חוק גישור חובה
בשנת 2014 נחקק החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014, חוק זה מוכר יותר בשם "חוק גישור חובה".

מטרתו של החוק היא לסייע לבני זוג, להורים וילדיהם ליישב סכסוך משפחתי ביניהם בהסכמה ובדרכי שלום, ולצמצם את הצורך בקיום התדיינות משפטית, תוך התחשבות במכלול ההיבטים הנוגעים לסכסוך ובטובתם של כל ילדה וילד.

מה אומר החוק – חובה ולא אופציה
החוק קובע כי לפני שצד מגיש בקשה להליך משפטי בעניין של סכסוך משפחתי, עליו להגיש קודם לכן בקשה ליישוב סכסוך. נדגיש כי זו חובה ולא אופציה. לכן, אם אישה רוצה להגיש תביעת גירושין, תביעה למזונות, משמרות וכיו"ב עליה להגיש קודם לכן בקשה ליישוב סכסוך.

לאחר הגשת הבקשה, בני הזוג יזומנו לארבע פגישות גישור הנערכות ע"י עובד סוציאלי. לפגישות אלו חובה על שני בני הזוג להתייצב. במהלך הפגישה נעשה ניסיון להביא את הצדדים לכדי פתרון מוסכם, ובכך לחסוך הליך משפטי ארוך ומתיש.

אם במהלך הגישור אחד הצדדים נזקק לסעד דחוף כדוגמת בקשה לעיכוב יציאה מן הארץ, ניתן לפנות לבית המשפט.

חשוב להדגיש שגם במהלך הפגישות (למעט הפגישה הראשונה) יהיה לכל אחד מבני הזוג עורך דין הבקיא בדיני משפחה, על מנת לעמוד על טיבם של ההסדרים המוצעים ולמנוע טעיות "בהסכמה".

אם לאחר הגישור הצדדים לא הגיעו לפתרון מוסכם, עליהם להמתין מספר ימים ולאחר מכן באפשרותם להגיש תביעה לבית המשפט/בית הדין הרבני.

הבעייתיות בחוק – כפיית גישור
גישור במהותו, הוא הליך רצוני שהצדדים פונים אליו מיוזמתם מתוך רצון ליישב את הסכסוך בדרכי שלום. ואכן לא פעם, זוגות פונים לגישור באופן פרטי אצל עורך דין מגשר. כיום, כאשר הליך הגישור הוא חובה ומשמש כתנאי סף להגשת התביעה, נפגם במידה מה חופש הפעולה של מי מהצדדים.

בנוסף, העובדה שנמנעת מאדם האפשרות להגשת תביעה בסכסוך משפחתי, היא פגיעה בזכותו של אדם לפנות לערכאות, שהיא זכות יסוד במדינה דמוקרטית. במלים אחרות, למרות מטרתו הטובה של החוק, הוא פוגע בזכות בסיסית של גישה לערכאות.

ועוד, הליך הגישור מונע מהצדדים לקדם עניינים הדחופים להם. החוק קובע כי ניתן לפנות לבית משפט רק בנוגע לסעדים זמניים בלבד; כדוגמת עיכוב יציאה מן הארץ ושמירת מצב קיים (צו מניעה). הליכים חשובים אחרים, שאינם דחופים, לא יזכו לסעד הולם ובכך תיגרם פגיעה בצדדים להליך.

בעיה נוספת שהחוק יוצר, היא מתן הזדמנות לצד המעוניין שהדיון בעניינו ידון בבית משפט (ולא בבית הדין) "לשריין" את בית המשפט, ע"י הגשת בקשה ליישוב סכסוך. נסביר: בדיני משפחה יש סמכות מקבילה לבית הדין ולבית המשפט בנושאים רבים, והשאלה איזו ערכאה תכריע תלויה באיזו ערכאה נפתח ההליך לראשונה. הגשת בקשה ליישוב סכסוך נחשבת לפתיחת הליך בבית משפט!

 

לסיכום:

אם קיבלת הזמנה לגישור הווה אומר שבעלך, או אשתך מעוניינים להגיש נגדך תביעה בעניין משפחתי ושיש לך חובה להתייצב לפגישת הגישור שנקבעה.

חשוב לדעת שמי שמנהל את הליך הגישור הם עובדים סוציאליים, חסרי ידע משפטי. ליווי עורך דין בהליך מהסוג הזה יסייע לכם לבחון את הפרטים הקטנים ולא להשאיר שום דבר ליד המקרה.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: