איך תתנהג בחקירה פלילית

אם זומנתם לחקירה במשטרה בחשד לביצוע עבירה, או אם  נעצרתם על ידי שוטר או בצו של שופט ואתם מובלים לתחנת המשטרה לחקירה, להלן כמה עצות שיעזרו לכם במצב לא פשוט זה ויקלו עליכם את התמודדות.

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה

קודם כל נסו להירגע
כשאדם נמצא בתחנת משטרה ועומד לפני חקירה, עולים בליבו חששות כבדים, בוודאי אם זו חקירה ראשונה בפניה הוא עומד. עצם הימצאותו במקום הנראה כלקוח מתוך סרט, עלולה להלחיץ ולהעלות את מפלס החרדה.

לרוב מדובר בשעות רבות בהן אתם נמצאים לבדכם בתחנת משטרה מוקפים בשוטרים – אדם קטן מול גוף גדול בעל סמכות רבה. עצם הסיטואציה עלולה להוביל אתכם לקבל החלטות שגויות שתפגענה בכם בהמשך.

לכן העצה הראשונה היא, שעל אף הקושי והאווירה הנוקשה סביבכם, נשמו עמוק ופשוט נסו להירגע. התנהלות עניינית וקרת רוח תאפשר לכם לחשוב ולתכנן היטב את צעדיכם. כך למשל, תדעו לנצל את זכותכם להיוועץ בעורך דין או לשמור על זכות השתיקה.

במה אני חשוד?
לפני שאתם משיבים לשאלות החוקר, תשאלו האם אתם נחקרים באזהרה כחשודים בביצוע עבירה, או מתושאלים כעדים. להבחנה זו יש משמעות רבה. אם אתם נחקרים בחשד לביצוע עבירה, חקירה זו נקראת חקירה באזהרה, והיא תשמש את המשטרה בהליך הפלילי. לכן, כל מה שתאמרו במהלכה עלולה לשמש נגדכם כראיה במשפט.

לכן, אם מדובר בחקירה באזהרה, בדרך כלל, לא כדאי להוציא מילה מהפה לפני שאתם מקבלים יעוץ משפטי מעורך דין. לא פעם נחקרים שחשבו לתומם, כי מדובר בעניין פעוט והתחילו "לזמר", מצאו עצמם מודים בעבירות שהם לא ביצעו.

זכרו: אם אתם חשודים יש לכם את הזכות לשתוק במהלך כל החקירה ולא להשיב על אף שאלה שאתם נשאלים.

דרשו להיוועץ בעורך דין!
אם אמרו לכם שאתם נחקרים בחשד לביצוע עבירה, עמדו על זכותכם להתייעץ עם עורך דין לפני שאתם נחקרים. לפי הוראות הפסיקה על המשטרה לאפשר להיוועץ עם עורך דין ללא דיחוי! שיחה קצרה עם עורך הדין, תכין אתכם לקראת הבאות. כך תדעו אם להשיב לשאלות או לשמור על זכות השתיקה. להתייעצות עם עורך דין לפני חקירה יש ערך מוסף, היא עשויה להרגיע אתכם ולמנוע הפתעות במהלך החקירה.

דרשו לפגוש את הקצין הממונה.
אם השוטר מודיע לכם כי ברצונו לעצור אתכם, אתם יכולים לבקש לדבר עם קצין משטרה המוסמך לשחרר חשודים בתנאים מגבילים. בנסיבות מסוימות ובהתאם לחשדות, ניתן להורות על שחרורו של חשוד עוד בתחנת המשטרה. ייצוג משפטי עשוי לסייע בבחינת האפשרויות לשחרור בתנאים מגבילים במקום מעצר.

רוצים לעצור אתכם – אין זה סוף פסוק!
אם לאחר החקירה המשטרה החליטה על מעצרכם, היא מחויבת להביאכם בפני שופט לשם הארכת המעצר. בבית המשפט תידרש היחידה החוקרת להציג ראיות המקימות חשד סביר לביצוע העבירה שבגינה נעצרתם. רק אם בית המשפט ישתכנע, כי קיימת עילת מעצר וכי ישנן ראיות לחשד סביר, הוא יורה על המשך המעצר. באמצעות ייצוג משפטי הולם בדיון הארכת המעצר ע"י עורך דין הבקיא בדיני המעצרים, ניתן יהיה לשכנע את בית המשפט להורות על שחרורכם ממעצר ולהסתפק בחלופה כגון מעצר בית או ערבות כספית.

זהירות ממדובבים!
אם בכל זאת הורה בית המשפט על המשך מעצרכם חשוב שתזכרו, כי לא פעם עצירים אחרים שנמצאים אתכם בתא 'עובדים' בשרות המשטרה. מדובר בעצירים שיזכו להקלות בתמורה לחילוץ מידע מפליל מכם, או שוטרים שהוכנסו לתא כדי להשיג הודאה.
 
לסיכום:
צאו מתוך הנחה, כי כל מה שתאמרו עלול להיות מוקלט או מצולם, ועלול לפעול לרעתכם בהמשך ההליך המשפטי. למרות השעמום בתא המעצר והרצון לחלוק את הסיפור שלכם עם אנשים נוספים, חשוב לא להתפתות. הימנעו משיחות עם אחרים בין אם בתא המעצר ובין אם במסדרונות תחנת המשטרה.

יעוץ משפטי טוב ייתן לכם טיפים כיצד יש לנהוג בתא המעצר ואיך לא ליפול ברשתו של המדובב המשטרתי.
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: