איך ניתן לסיים תיק סמים ללא הרשעה?

אם עוכבתם או נחקרתם בגין שימוש בסמים קלים, כדאי שתדעו שניתן לסיים את התיק ללא הרשעה. איך ניתן לסגור תיק ומה המדיניות בעבירות סמים קלות? במאמר שלפניכם!

נכתב על ידי: עו"ד ניר כלפה

מהם סמים קלים?
ראשית, נקדים ונאמר כי במאמר זה לא נעסוק בסמים קשים, כגון הרואין, קוקאין וסמים פסיכדליים. ההתייחסות לסמים המוגדרים 'קשים' היא חמורה יותר הן בעיניי רשויות החוק והן בעיניי הציבור. השפעתם מסוכנת והשלכות השימוש בהם מרחיקות לכת. אך מהי המדיניות לגבי שימוש או אחזקת סמים 'קלים' כגון מריחואנה וחשיש?

ברחבי העולם ואף בישראל קיים שיח ציבורי רחב בנוגע לסמים הקלים, כאשר רבים קוראים ללגליזציה של הסמים הקלים בעיקר מפני שזו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. בעת הזאת אף סמים אלו אסורים במדינת ישראל, והם נכללים בפקודת הסמים המסוכנים. הדעה הרווחת, כי מדובר בסמים העלולים להביא בהמשך את המשתמשים בהם לצריכת סמים קשים יותר.

בשל כך, המאבק בסמים הקלים הפך להיות מאבק שלא נגמר וכלל לא בטוח שיסתיים אי פעם. לכן חשוב לדעת מה אומר החוק בנושא ומה קורה הלכה למעשה בחדרי החקירות ובאולמות בתי המשפט, בכל הקשור בשימוש או אחזקת סמים קלים.

שימוש עצמי – זה אסור ולא חוקי!
לפי החוק, כל אחזקה של סמים, אפילו סמים קלים כגון מריחואנה וחשיש ואפילו במשקל קטן מאוד הנחשב לשימוש עצמי, כדוגמת סיגריה מגולגלת (ג'וינט) – אסורה בהחלט על פי החוק. בקרב הציבור רווחת התפיסה לפיה אם מדובר באחזקת סמים במשקל קטן לשימוש עצמי הדבר מותר.

צריך להעמיד דברים על דיוקם – אחזקת סמים קלים, אפילו במשקל מזערי אסורה על פי החוק. אם נתפסתם עם כמות כלשהי של חשיש או מריחואנה לשימוש עצמי, אתם יכולים לעמוד לדין בגין אחזקת סם ואף צפוי להיפתח נגדכם תיק פלילי על כל המשתמע מכך!

מהן הכמויות? מה זה שימוש עצמי?
אחזקת סם לשימוש עצמי היא נגזרת של הכמות שנתפסה. עצם העובדה שנתפסו ברשותכם הסמים מהווה עבירה על החוק, גם אם ברור, כי לא התכוונתם לסחור בו. אחזקת סם לשימוש עצמי של סם מסוג קנביס על צורותיו השונות מוגדרת בחוק ככמות שאינה עולה על משקל של 15 גרם. כמות גדולה יותר נחשבת כאחזקת סם שלא לשימוש עצמי, עבירה חמורה יותר בפני עצמה.

נתפסתי על שימוש עצמי במריחואנה, האם ירשיעו אותי?
כיום, גם הגורמים השמרניים ביותר מודים שחלקים רבים בחברה הישראלית צורכים סמים קלים על בסיס קבוע. אל מול הוראותיו הנוקשות של החוק, נוטים בתי המשפט שלא להחמיר עם נאשמים בעבירות של שימוש בסמים קלים ואחזקתם לשימוש עצמי.
לסיכום:
חשוב לזכור, כי לרוב מדובר באנשים נורמטיביים, נעדרי עבר פלילי, שכל "חטאם" הוא צריכה של סם הזוכה לסלחנות מסוימת בחברה הישראלית.

לכן אם הואשמתם בעבירות האמורות בפעם הראשונה, קרוב לוודאי שבהתקיים הנסיבות המתאימות, ניתן לסיים את התיק ללא הרשעה.

יחד עם זאת, חשוב מאוד לשכור שרותיו של עורך דין הבקיא בעבירות הסמים, על מנת להציג בפני בית המשפט את הטיעונים והנימוקים הרלוונטיים, העשויים להציל אתכם מהרשעה.

הרשעה בעבירות סמים, גם אם מדובר ב'סמים קלים' עלולה להכתים את גיליון הרישום הפלילי שלכם ולפגוע באפשרויות התעסוקה שלכם.
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
072-33-80-806
דוא"ל
nir@plk-law.co.il
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
עו"ד ניר כלפה – משפט פלילי
 
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 072-33-80-806 או מלאו פרטיכם: