משמורת ילדים


כל מה שרצית לדעת על משמורת הילדים
משמורת ילדים – כאב הראש של הליך הגירושין. אם בחרתם להתגרש או שוקלים לעשות כן, ולא יודעים מה המצב המשפטי בנוגע למשמורת הילדים, המאמר שלפניכם עשוי לשפוך אור ולפשט עבורכם את הדברים.

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי
 

משמורת ילדים – עקרונות מנחים
משמורת ילדים משמעותה סידור מקום מגורים ולינה קבועים לילד לאחר הגירושין או הפרידה של הוריו.

חלק נכבד מהליך הגירושין מיוחד להסדרת משמורת הילדים. אם בעבר, הילדים היו עוברים לחזקת האם כמעט באופן אוטומטי, הרי שכיום עלתה המודעות למשמורת משותפת ולחשיבות השפעתה על חיי הילדים. בעשור האחרון, נושא זה קיבל תפנית מסוימת וניתן לראות יותר ויותר מקרים של משמורת משותפת.

כפי שנראה, ישנם כמה עקרונות המשפיעים על שאלת המשמורת. בראש ובראשונה ייתן בית המשפט דעתו לגיל הילד. ככל שהילד רך בשנים הנטייה תהיה להעבירו למשמורת אמו. בשלב השני תיבחן טובת הילד, תוך הערכת מסוגלות ההורים למשמורת משותפת, כגון טיב הקשר בין ההורים, המרחק הגיאוגרפי בין מקומות מגוריהם ורצון הילדים במשמורת משותפת.

חזקת גיל הרך- ילדים עד גיל 6
החוק קובע שילדים עד גיל 6 יהיו בחזקת אימם. קביעה זו מכונה "חזקת גיל הרך". על מנת שבית המשפט יסטה מחזקה זו יש להוכיח, כי האם חסרת מסוגלות הורית וכי טובתו של הילד מחייבת העברתו למשמורת האב.

חשוב להדגיש, כי חזקת הגיל הרך זכתה לביקורת רבה, היות שהיא לא בוחנת את טובת הילד ואת זכותם של שני ההורים להיות מעורבים בגידולו הגם שהוא קטן. בנוסף, חזקת גיל הרך פוגעת אף במעמד הנשים ומקבע אותן ככאלה שתפקידן לגדל ילדים.

בעקבות המלצות וועדת שניט שמצאה שיש לבטל את חזקת גיל הרך, משרד המשפטים גיבש הצעת חוק המשנה את חזקת גיל הרך, אך הוא טרם נחקק, וספק אם יחוקק נוכח המחלוקות הרבות סביב סוגיה זו. לעת עתה, ניתן לומר שחזקת גיל הרך חיה ובועטת!

העובדה כי ילד עד גיל 6 עובר אוטומטית למשמורת האם, משפיעה גם על מעברם של אחיו הבוגרים שגילם מעל  6 שנים, הואיל ולא ניתן להפריד את האחים זה מזה.

ילדים מעל גיל 6
בקרב ילדים מעל גיל 6 המצב שונה. לא עוד העדפה חד משמעית של האם על פני האב באופן אוטומטי, אך יחד עם זאת, עדיין קיימת נטייה להעדיף את האם כמשמורנית. מקום בו מדובר בילדים מעל גיל 6, ניתן להעלות בפני בית המשפט טיעונים שונים ולדרוש כי המשמורת תהא משותפת. יתרה מכך, במקרים חריגים בהם ברור כי האם אינה מסוגלת לטפל בילדים כראוי, או כי טובתם מחייבת זאת, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה למשמורת מלאה של האב.

מחקרים פסיכולוגיים רבים מהשנים האחרונות הצביעו על משמורת משותפת, כנכונה וחיובית יותר עבור התפתחותם של הילדים. משכך בתי המשפט נוטים היום יותר מבעבר לפסוק משמורת משותפת של שני ההורים. כמובן שכל מקרה נבחן לגופו תוך הצבת טובת הקטינים בראש סולם העדיפות.

אם אתם חפצים במשמורת משותפת עליכם לעמוד במספר תנאים. יש להראות לבית המשפט, כי תהיו מסוגלים להעניק לילדיכם את כל התנאים הראויים לשם גידולם וחינוכם, ובכלל זה אופי עבודתכם וטיב הקשר עם הילדים. חשוב גם להראות שקיים שיתוף פעולה מלא בין ההורים ואת מסוגלותם לנהל חלופת משמורת בצורה טובה.

זמני שהות תכופים – דרך לקבלת משמורת
אם ילדך מתחת לגיל 6 ככל הנראה תחול עליו חזקת הגיל הרך כאמור. אם רצונך במשמורת מלאה, עליך להפריך את חזקת גיל הרך ולהראות כי האם אינה בעלת מסוגלות הורית. ואולם, גם אם הילד עבר לחזקת אמו, תוכל לעמוד על כך שיקבעו זמני שהות בתדירות גבוהה, על מנת לשמר את הקשר עם ילדיך ולהכשיר את הקרקע לאפשרות של משמורת משותפת בעתיד.
 

לסיכום:

לעיתים, אבות לא מקיימים את זמני השהות עקב כעס כלפי האם או מסיבות אחרות של זוגיות חדשה או עומס, ולאחר שהילד גדל הם מבקשים משמורת על הילד.

למרבה הצער, בעטיו של הקשר הרופף שלהם עם הילד הם מתקשים בקבלת המשמורת או בהרחבת זמני השהות. משכך, חשוב לקיים את זמני השהות עם הילד כדבעי, לתחזק את הקשר עמו ובכך לדאוג לרווחתו ולהתפתחותו התקינה. בבוא העת ניתן יהיה לתבוע משמורת משותפת או משמורת מלאה, הכל בהתאם לנסיבות.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: