מזונות ילדים במשמורת משותפת – לא מה שחשבת!


הילדים נמצאים אצלך מחצית מהשבוע ואתה משלם מזונות מלאים? עליך לדעת שיש לך אפשרות להפחית את גובה המזונות והמדור, בדרך פשוטה ומהירה!

נכתב על ידי: 
עו"ד דן פורטנוי

משמורת משותפת ומזונות
בשנים האחרונות ההורות הפכה להיות יותר ויותר משותפת, ואבות רבים דורשים לקבל משמורת לאחר הגירושין ולהיות מעורבים בגידול ילדיהם. כמובן שלרצון זה יש קשר הדוק לטובת הילד אשר זקוק לקשר חם ואוהב עם שני הוריו, גם אם הם חיים בנפרד.

גישה זו של הורות משותפת לאחר גירושין, חדרה לבית המשפט וכיום בתי המשפט מעניקים משקל ראוי לרצונם של אבות לקבל משמורת על ילדיהם ולהיות מעורבים יותר בגידולם.

כמובן שהורות משותפת לאחר גירושין משפיעה לטובה על הילדים שזוכים בעקבות כך לשני הורים שמעורבים בחייהם, וכך הם גדלים לעתיד טוב יותר בו יש לילדים שני הורים בעלי משמעות. אך האם ישנה השפעה של משמורת משותפת על גובה המזונות? התשובה היא: בהחלט כן!

שעה שישנה משמורת מלאה של האם על הילדים, על האב לשלם דמי מזונות ומדור מלאים, היות שכל הוצאות הילדים רובצות על האם. כאשר ישנה משמורת משותפת, מוטלות על האב הוצאות כלכלה ומדור, וכך נחסכת לאם מחצית מהוצאות הכלכלה. לכן, במקרה של משמורת משותפת ניתן לעתור להפחתה של דמי המזונות והמדור.

משמורת משותפת – לא בכל פעם!
על מנת שתיקבע משמורת משותפת, על האב להוכיח, כי כוונתו למשמורת משותפת היא כנה ושהיא לא משמשת כצעד טקטי לצורך הפחתת דמי המזונות.

בנוסף, בית המשפט בוחן את שיתוף הפעולה בין שני ההורים, את המרחק הגיאוגרפי בין מקומות מגוריהם, את רצון הילדים והאם ההורים מסוגלים לקיים מתכונת של משמורת משותפת על כל הכרוך בכך.

אם יש הסכמה של שני ההורים למשמורת משותפת אז החלוקה תהיה פשוטה יותר, אך בהיעדר הסכמה, יש צורך בעמדתה של עובדת סוציאלית אשר תגבש המלצותיה ביחס למסוגלותו של האב לקיים משמורת משותפת, על כל המשתמע מכך ולאחר מכן מתקבלת החלטה.

מה המטרה שלי?
מומלץ לעצור לפני כל צעד שאתם נוקטים ולשאול את עצמכם האם הוא נעשה על מנת לקבל את המגיע לי או על מנת להתיש ו/או לבזות את הצד השני?

לא להכפיש ולא לגדף
לפני שאתם משתפים את בני המשפחה או החברים בסיבות שהובילו לגירושין, תעצרו רגע ותציינו רק את העובדות הרלוונטיות. הימנעו ככל הניתן מהכפשות וגידופים שבדרך כלל לא מועילים ורק גוררים את הצד השני לתגובה דומה.

לא לערב את הילדים ולא להסית אותם
בשום אופן אל תכניסו את הילדים למאבק האישי שלכם. הם לא אשמים שאתם מתגרשים ואם תשאלו אותם – הם בכלל לא רוצים להיות מעורבים בהליך. יתר על כן, הורה שעושה שימוש בילדים יביא בסופו של יום להפניית החיצים נגדו.

אל תשמעו לעצות של אחרים
ברגע שהחלטתם להתגרש תקבלו פתאום עצות רבות מחברים וקרובים, כגון הגשת תלונות במשטרה, הסתת הילדים וכיו"ב. אל תתפתו לאמץ עצות "חבריות" מגורמים חיצוניים בלתי מקצועיים. תשכרו לכם עו"ד הבקיא בתחום ופעלו לפי הדרכתו. ניתן בהחלט גם לפנות למגשר על מנת לצמצם את יריעת המחלוקות ולהביא לסיום הסכסוך במהירות וביעילות

בכמה ניתן להפחית את דמי המזונות?
כפי שלמדנו, משמורת משותפת יכולה בהחלט להיות סיבה להפחתת גובה דמי המזונות. השאלה היא בכמה!

אין נוסחה לקביעת דמי המזונות במקרה של משמורת משותפת, והדבר נקבע בכל מקרה לגופו. זה תלוי בגובה ההכנסות של האב ושל האם, בגיל הקטינים ובמספרם. חייבים להדגיש, שאין זהות בין ההחלטות של בתי המשפט בנוגע למשמורת משותפת. כל שופט יכול לקבוע סכום שונה, אך בוודאי שהעובדה שיש משמורת משותפת נלקחת בחשבון בנוגע לגובה המזונות שנקבעים.

לכן אם אתם מקיימים משמורת משותפת, אתם בהחלט עומדים בקריטריונים לצורך הגשת תביעה להפחתת דמי המזונות ובית המשפט אף עשוי להיעתר לבקשה.
 

לסיכום:

האם ישנה אפשרות להפחית גם את סכום המדור?

כידוע, חוץ מתשלום דמי המזונות, חלה על האב חובה לספק את הוצאות המדור של ילדיו, ובדרך כלל בנוסף לחובת המזונות ישנה חובת מדור – שהן ההוצאות שמוציאה האם עבור מקום מגורים לילד.

אך האם יש השפעה על משמורת משותפת לעניין המדור? מצד אחד שני בני הזוג מייחדים חדר לילדים ולשניהם יש הוצאות מדור, אך מן הצד השני הוצאות האם עבור מדור לא קטנות כשהילדים שוהים מספר ימים אצל האב.

לכן, בעוד שניתן לעתור להפחתת דמי המזונות, נראה כי הסיכוי להפחית את סכום המדור הוא קלוש, אלא אם כן האם מתגוררת עם בן זוג חדש. אי לכך, בנוגע להפחתת התשלום בגין מדור יש לבחון כל מקרה לגופו.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: