למה כדאי להתגרש יפה ולהישאר חברים ואיך עושים את זה?


אם אתם בהליך של גירושין, או לפני הליך גירושין חשוב שתדעו שיש חשיבות רבה לדרך שבה תנהלו אותו. אם תבחרו לסיים את הנישואין בדרך יפה ככל הניתן, תצאו נשכרים. אבל איך עושים את זה? איך מתגברים על הכעס? איך לא נגררים למלחמה?

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי

למה לא כדאי לריב
הסכסוך המשפחתי שונה מהסכסוך המשפטי הרגיל מהבחינה הזאת, שהסכסוך המשפחתי רווי אמוציות וכעסים, בטח ובטח אם הסיבה לגירושין הייתה בגידה או חלילה אלימות. ברגע שההליך נפתח, הצדדים רואים עצמם כאויבים ונוקטים באמצעים מכוערים כגון צווי הרחקה, תלונות במשטרה, הכפשה, התעכבות על פרטים קטנים והסתת הילדים. לשיטתם הצעדים האלה יעניקו להם יתרון משפטי ובדרך יספקו את רגשי הנקם.

התוצאה של כל "השיטות" להשגת יתרון בהליך הגירושין היא קשה מאוד. ניהול הליך משפטי ממקום פעולה רגשי עלול להביא לפגיעה במקום העבודה ולבזבוז משאבים נפשיים אדירים. בנוסף, הילדים משלמים אף הם מחיר אישי כבד בעקבות כך.

מלחמה קשה בין בני הזוג מחריפה את חוסר האמון הקיים ממילא, מה שמביא בסופו של יום לפגיעה בצדדים להליך עצמם. אם ניקח למשל את סוגיית הילדים אפשר לומר בפה מלא שהתנצחויות קשות בין ההורים, בוודאי סביב נושא הילדים, פוגעות בהם מאוד ומובילה לעיתים לניתוק הקשר של הילדים עם אחד ההורים.

התנהגות לא הולמת וקיצונית, אף פוגעת באמון שנותן בית המשפט לאותו צד. בבית המשפט יושב שופט, הבקיא בסכסוכי משפחה ויודע על פי רוב לזהות סימנים של חוסר הוגנות של צד להליך. התנהלות הנובעת מרגשי נקם משיגה לעיתים אפקט הפוך ומציגה אתכם באור שלילי בבית המשפט.

איך לא לריב? ארבעה כללי זהב!
על אף הקושי שבדבר, שימו לנגד עינכם את העובדה, בוודאי אם יש ילדים בתמונה, כי הקשר ביניכם יישאר גם לאחר הגירושין. ככל שתתנהלו ברוח טובה, הרווח שלכם יהיה משותף ויועיל בטווח הרחוק. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

מה המטרה שלי?
מומלץ לעצור לפני כל צעד שאתם נוקטים ולשאול את עצמכם האם הוא נעשה על מנת לקבל את המגיע לי או על מנת להתיש ו/או לבזות את הצד השני?

לא להכפיש ולא לגדף
לפני שאתם משתפים את בני המשפחה או החברים בסיבות שהובילו לגירושין, תעצרו רגע ותציינו רק את העובדות הרלוונטיות. הימנעו ככל הניתן מהכפשות וגידופים שבדרך כלל לא מועילים ורק גוררים את הצד השני לתגובה דומה.

לא לערב את הילדים ולא להסית אותם
בשום אופן אל תכניסו את הילדים למאבק האישי שלכם. הם לא אשמים שאתם מתגרשים ואם תשאלו אותם – הם בכלל לא רוצים להיות מעורבים בהליך. יתר על כן, הורה שעושה שימוש בילדים יביא בסופו של יום להפניית החיצים נגדו.

אל תשמעו לעצות של אחרים
ברגע שהחלטתם להתגרש תקבלו פתאום עצות רבות מחברים וקרובים, כגון הגשת תלונות במשטרה, הסתת הילדים וכיו"ב. אל תתפתו לאמץ עצות "חבריות" מגורמים חיצוניים בלתי מקצועיים. תשכרו לכם עו"ד הבקיא בתחום ופעלו לפי הדרכתו. ניתן בהחלט גם לפנות למגשר על מנת לצמצם את יריעת המחלוקות ולהביא לסיום הסכסוך במהירות וביעילות.

לסיכום:

יחסים טובים כן, סחטנות לא!
למרות החשיבות של סיום הנישואין או החיים המשותפים בצורה יפה, לא מצופה מכם לוותר על מה שמגיע לכם. עליכם לפעול באופן מפוכח ומבוקר, אך לעולם אל תניחו היסודות לוויתורים מהותיים בעתיד.

כידוע, צריך שניים לטנגו, ואכן לא פעם, נוצר מצב בו יש צד אחד מאופק ואחראי שרוצה לסיים יפה את הקשר וצד שני שמנצל ומבקש לסחוט. לכך אין להסכים!

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: