חלוקת רכוש – המדריך המלא למתגרש


חלוקת הרכוש בתהליך הגירושין הוא אחד הנושאים החשובים ביותר, הבנה מוקדמת של הזכויות שלך, כבן או בת זוג בתהליך, יכולה לחסוך המון מפח נפש ולאפשר סגירה מהירה יותר של תיק הגירושין. לכן החלטנו להציג לפניכם מדריך לאופן חלוקת הרכוש.

נכתב על ידי: עו"ד דן פורטנוי

חלוקת רכוש
בהליך גירושין של בני זוג שצברו נכסים במהלך הנישואין, נושא חלוקת הרכוש תופס חלק מהותי ביותר בהליך הגירושין. לא פעם, עיקר המחלוקת בין בני הזוג נעה סביב סוגיית הרכוש. מדוע? מפני שלפעמים לבני זוג ישנם נכסים הרשומים על שם אחד מהם בלבד. נכסים שהתקבלו בירושה, או נכסים שנרכשו ע"י אחד מבני הזוג בלבד, עסק, או חובות, שעולה לגביהם שאלת החלוקה. כלומר האם הם יתחלקו בין בני הזוג, ובאיזה אופן.

הלכת השיתוף וחוק יחסי ממון – מתי מחלקים את הרכוש?
חוק יחסי ממון המסדיר את אופן ועיתוי חלוקת הרכוש בין בני זוג, נחקק רק בשנת 1974. עד לחקיקת חוק יחסי ממון, חלוקת הרכוש בין בני הזוג הייתה מבוצעת לאור הלכת בית המשפט העליון הנקראת "הלכת השיתוף".

נסביר. על בני זוג שנישאו לפני 01/01/74 חלה "חזקת השיתוף", כלומר נכסים ורכוש שנצברו לפני הנישואין ע"י מי מבני הזוג, יחולקו במקרה גירושין. על בני זוג שנישאו לאחר 01/01/74 חל הסדר משפטי שונה הנקרא "איזון משאבים דחוי".

מה ההבדל בין חזקת השיתוף לבין איזון משאבים דחוי? חזקת השיתוף קובעת שיתוף מלא בין בני זוג לגבי כל רכוש שנצבר במהלך הנישואין לרבות נכסים עסקיים.  הלכת השיתוף מאפשרת לבן הזוג לתבוע בכל עת את חלוקת הרכוש שנצבר, במנותק מהשאלה אם הנישואין הגיעו לקיצם אם לאו.

לעומת זאת, הסדר איזון המשאבים הדחוי שבחוק יחסי ממון קובע, כי אין שיתוף נכסים בתקופת הנישואין, ורק בסוף הנישואין נערכת חלוקה שווה של הנכסים שנצברו במהלך הנישואין. פקיעת הנישואין לצורך הסדר איזון המשאבים מחושבת החל משנה לאחר פתיחת הליך הגירושין. ואולם, בהתקיים נסיבות מיוחדות או בהתאם להחלטת בית המשפט ניתן לעתור לאיזון משאבים אף לפני תום השנה האמורה.

דירת מגורים – גולת הכותרת!
אצל רוב בני הזוג דירת מגורים היא הנכס המרכזי של בני הזוג ולפיכך באופן עקרוני דירת המגורים בה התגוררו בני הזוג, היא נכס שבהעדר נסיבות מיוחדות מתחלק באופן שווה בין בני הזוג.

מקום בו דירת מגורים נרכשה ע"י אחד מבני הזוג לפני הנישואין והיא רשומה על שמו בלבד, חלוקתה תעשה בהתאם למועד הנישואין, קרי לפני או אחרי חיקוק חוק יחסי ממון. הפסיקה קבעה שבדירת מגורים קיימת כוונת שיתוף חזקה יותר. במקרים רבים גם אם הדירה נרכשה ע"י אחד מבני הזוג, לפני הנישואין, היא תחולק בין בני הזוג באופן מלא או חלקי, בהתאם לנסיבות.

נכס שהתקבל בירושה
ככלל, נכס שקיבל בן הזוג בירושה אינו מתחלק בין בני הזוג, ובלבד שבני הזוג לא התגוררו בנכס, כי אז ניתן לטעון לכוונת שיתוף. ניתן לטעון שיתוף לגבי נכס שהתקבל בירושה אם נראית כוונה בין אם במפורש ובין אם בהתנהגות (ניהול משק בית משותף, ילדים, הוצאות וכו') של בן הזוג לו שייך הנכס, לשתף אותה יחד עם בן הזוג האחר.

זכויות סוציאליות
זכויות סוציאליות כדוגמת קרן השתלמות, קופת גמל, ביטוח מנהלים וכו' הם נכסים שיש לחלק בין בני הזוג. כאשר מדברים על זכויות סוציאליות חשוב לשים לב איזה חלק מתוך הכספים נוצר במאמץ משותף (כלומר במהלך החיים המשותפים) ומה לא. אם למשל זוג התחתן ב-1.1.2000 והם התגרשו אחרי 4 שנים- הוא צבר זכויות סוציאליות של 30 שנה והיא של 10 שנים- יש לקחת את החלק היחסי של שנות הנישואין עד למועד הקרע בין בני הזוג ואותו יש לחלק.

מוניטין עסקי
כאן הכוונה למוניטין שצבר עסק שנוהל על ידי אחד מבני הזוג. באופן עקרוני, מוניטין עסקי מתחלק רק בנסיבות מיוחדות בהן יש בן זוג "ביתי" מול בן זוג "קרייריסטי", ורק במקרה בו יש פער משמעותי ביכולת ההשתכרות של בני הזוג. הדבר כמובן תלוי גם במשך הזמן שהצדדים נשואים וביכולת הצד השני לפתוח דף חדש.

כושר השתכרות
כושר השתכרות הוא למעשה השכר שמכניס אחד מבני הזוג כתוצאה מעיסוקו וניסיונו במקצוע. ככלל, ניתן לתבוע שיתוף על כושר השתכרות כאשר בני הזוג נשואים זמן רב, וקיים פער השתכרות גדול ביניהם כתוצאה מחלוקת התפקידים בבית.

 

לסיכום:

חובות
כחלק מן השיתוף בזכויות יש גם שיתוף בחובות. כאשר עורכים איזון משאבים יש לחלק גם את חובות בני הזוג. אין זה מתקבל על הדעת שהשיתוף יהיה רק בזכויות ולא בחובות, כלומר הכלל הוא שיש שיתוף גם בחובות.

יחד עם זאת, לא סביר שיהיה שיתוף בחובות אישיים של אחד מבני הזוג. כך לדוגמה, במקרה שבן זוג בגד באשתו וכתוצאה מהבגידה נולד ילד והוא חויב במזונות, או במקרה שבן זוג הימר בקזינו בלי ידיעת בן זוגו והפסיד כספים רבים, או מקרה שאחד מבני הזוג מעל בכספים במקום עבודתו- כל אלה הם חובות אישיים שאינם מתחלקים בין בני הזוג.

חובות יחשבו כחובות משותפים אם הם נצברו במהלך החיים המשותפים לצורך ניהול תקין של התא המשפחתי.

טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
טלפון
08-933-4580
כתובת
שדרות ירושלים 18, בניין K-TOWER, משרד 204C, אשדוד
משרד עורכי דין - פורטנוי ליס כלפה ושות’
ימים א-ה: 8:30-17:30 | יום ו':8:30-13:00 | שבת: סגור
לפרטים נוספים חייגו 08-933-4580 או מלאו פרטיכם: